- Érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálat
FONTOS VÁLTOZÁS!
A 40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet 2018. január elsejétől hatályos, azonban a 2020. év július 31-én érvénybe lépett módosítása kimondja:
a lakóépületekben lévő lakások villamos berendezésén Villamos Biztonsági Felülvizsgálat végzendő
- bérbeadáskor és
- tulajdonosváltáskor
Mi is az érintésvédelem?
Érintésvédelem, vagy mai elnevezéssel áramütés elleni védelem vagy hibavédelem – MSZ EN 61140 „Azon műszaki intézkedések összessége, amely az üzemszerűen feszültség alatt nem álló, de meghibásodás következtében a földhöz képest veszélyes feszültség alá kerülő részek megérintésekor az áramütés bekövetkeztét akadályozzák meg.”
Minden műszakilag fejlett államban -igy az EU-ban is-fokozottan és egyre hangsúlyosabban figyelnek a berendezések karbantartására, és működőképes állapotának biztosítására.
Az EUs CENELEC szabványok is szabályozzák a felülvizsgálati műszaki követelményeiket. Gyakoriságot a tagállamoknak kell jogszabályban előírni, de ajánlásként ugyanazt javasolja, módszereket és mint a hazai előírás. Általánosságban 3 év, de veszélyesebb helyeken ennél is gyakrabban. Az EU-hoz való csatlakozásunk és az európai szabványszervezetekbe történt felvételünk változást eredményezett, nemzeti szabványainknak legalább 85%-ban kell megegyezni az európai szabványokkal.
Nyilvánvaló a cél: optimális villamos biztonsági megoldások alkalmazása, melyek minimálisra Csökkentik a biztonsági kockázatot, elfogadható költségkihatás mellett. Az érintésvédelmi felülvizsgálatok célja, a hibás berendezések feltárására és javítására kell irányulnia.
Az érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálatot minden olyan – a berendezés villamos hálózatán történő- átalakítás-bővítés után el kell végezni, amely során megváltoznak a villamos hálózat korábbi mért értékei, jellemzői.
- Üzembe helyezés előtti első felülvizsgálat.
- Időszakos érintésvédelmi felülvizsgálat.
- Kábelek szigetelés vizsgálata.
- Kéziszerszámok éves felülvizsgálata.
2. Napelemes rendszerek biztonsági mérései
Napelemes rendszereknél két alapvető mérési kategóriát végzünk el:
- Villamos biztonság vizsgálatánál (MSZ EN 62446) az alábbiak elvégzése:
- Napelemes rendszer váltakozó áramú oldalán:
- Túláramvédelem
- Védelem ellenőrzése, mérése a nagyobb hibaáramok ellen
- Védővezető folytonossága
- Szigetelés mérése az aktív vezetők és földelt részek között
- A napelemes rendszer egyenáramú oldalán:
- A tervezés és kivitelezés ellnőrzése
- PV rendszer jelölések és azonosíthatóság ellenőrzése
- Általános telepítési (mechanikai) jellemzők ellenőrzése
- Napelem modul/ modulsor/ panel védelmi berendezései
- Napelem modulok védelme villámcsapás ellen
- Folytonosság és földelési ellenállás vizsgálat
- Szigetelési ellenállás a napelem feszültség alatti és földelt részei között
- Egyenfeszültség és egyenáram mérések
- Üresjárási feszültség (Uoc) és rövidzárási áram (Isc) mérése
- Napelemes rendszer váltakozó áramú oldalán:
- Napelemes rendszer teljesítőképességének vizsgálata az MSZ EN 60891:2010 szerint:
A napelemes rendszereknek – hosszabb idő távlatában – meghatározott mennyiségű energiát kell termelniük. Várható élettartamuk legalább 20 év. Teljesítőképességükben még egy kisebb mértékű csökkenés is – a hosszú élettartamot figyelembe véve – jelentős gazdasági veszteségeket okozhat és megnövelheti a befektetés megtérülési idejét. Ezért ajánlott a teljesítőképesség megmérése mindjárt a telepítés után. Ha a későbbi időszakos ellenőrzések során is mérjük a teljesítőképességet, és az eredményeket összehasonlítjuk, észre fogjuk tudni venni az esetleges negatív változásokat.
A kontaktusok öregedését leszámítva az alkotóelemek öregedése nem szabad, hogy problémát jelentsen. A napelem modulok gyártói általában azt specifikálják, hogy a teljesítmény legfeljebb a névleges teljesítmény 95%-ig csökken 20 év alatt. Az inverter elektronikus eszköz és teljesítőképessége elvileg nem változik, hacsak meg nem hibásodik.